Kapsaicín označovaný ako OC slzotvorná látka, ktorá stimuluje nervové zakončenia. Pokiaľ človek príde s touto látkou do styku, spôsobí mu to dočasné oslepnutie, dýchavičnosť, dráždivý kašeľ a silné pálenie pokožky. Kontakt s očami je velmi bolestivý. Na rozdiel od iných typov obranných sprejov je účinok spreja OC takmer okamžitý. Jedinou ochranu proti korenistému spreji OC predstavuje ochranná maska a poľné oblečení ochraňujúce krk, zápästie a členky.

Niekoľko faktov o kapsaicíne

Oleoresin capsicum je botanický názov, ktorý označuje paprikovú živicu obsahujúcu substancie – alkaloidy nazývané kapsaicín. Jediná kvapka kapsaicínu v 100 000 kvapkách vody je stále zistiteľná. Samotná látka se získava z placenty feferóniek, ktorá je častou pod stonkou. Táto placenta má 16 krát väčší obsah kapsaicínu ako ostatné časti plodu, takže kvalitné OC obrané spreje by mali obsahovať účinnú látku vyrobenú z tejto časti.

Kapsaicín v jednotkách

V roku 1912 farmaceut Wilbur Scoville vytvoril štandardy pre meranie tepelných jednotiek kapsaicínu, ktorý bol používaný vo farmácii. Ako to vypadá v číslach? Pálivá paprika obsahuje viac ako 5 000 Scovillových jednotiek*. Čistý kapsaicín obsahuje 16 miliónov Scovillových jednotiek. Oleoresin capsicum použitý ako účinná látka v našich sprejeroch má 2 milióny Scovillových jednotiek.

*Scovilleova stupnica (tiež Scovilleho stupnica) meria pálivosť paprík a chilli papričiek. Počet Scovilleových jednotiek pálivosti odpovedá prítomnému množstvu kapsaicín.