,,Stůj, děvko, ani se nehni, nebo uvidíš,“ ozve se jedno pozdní odpoledne liduprázdným průmyslovým areálem na Zličíně v Praze 5. Podsaditý chasník plný agrese si zde vyčíhal  osamělou oběť – mladou ženu.

Když se dočkal, vrhá se na ni s obuškem v ruce. Následují další vulgární slova, rdoušení, snaha oběť udeřit a srazit na zem. Z ženiny sevřené dlaně náhle vystřelí proud nažloutlé pěny z obranného spreje ,,pepřáku“ přímo na hlavu útočníka. Jednou, podruhé, potřetí. Ne vždy se jí ale daří ve zběsilé tahanici, kdy zřejmě bojuje o svůj život, zasahovat násilníka do obličeje jako hned poprvé. Ve strachu a v šoku tiskne tlačítko spreje, smýkána agresorem, který okolo sebe teď již naslepo mlátí klackem a kope, než se náhle s úděsným bolestivým zařváním zlomí v pase, padne na všechny čtyři a vydávaje neartikulované skřeky rve rukama kolem sebe v bolestivé agonii trávu, což střídá se zuřivým mnutím zavřených očí. V tu chvíli je každému jasné, že muž nic nehraje, že jeho počínání je skutečné, jeho bolest hrozná a ze všeho až mrazí. Fit není ani napadená mladá žena, protože při divoké strkanici a v boji ,,o život“ část obsahu spreje zasáhla i její obličej, o čemž svědčí její zrudlá a pálící pokožka. Na úsměvy to fakt není.

Byť varováni, přece zaskočeni

Samozřejmě nešlo o vážné přepadení, u něhož jsme se náhodou ocitli, ale programově fingované, kdy role dobrovolných figurantů byly sice stanoveny, ale použitý sprej ostrý a jelo se takzvaně natvrdo. Jinými slovy šlo o test nového pěnového spreje Stoper2. Tyto obranné spreje k nám dováží a zde distribuuje firma Marcel Šedivý, s. r. o., velkoobchod, maloobchod – obranné spreje ve Slavkově u Brna. V průmyslovém komplexu na Zličíně jej testovala společně s pražskou firmou Armed Stores, s. r. o, jež zde má jednu ze svých prodejen a která spreje nabízí.

Ačkoliv dobrovolní testaři byli dostatečně předem varováni a seznámeni s účinky pepřáku, aby věděli, do čeho jdou, praktický výsledek nemohl tušit nikdo. Proto první ,,přepadení“ také proběhlo přímo ukázkově, bez zábran, trvalo dost dlouho a figurant si to opravdu ,,vyžral do mrtě“. Druzí dva, kteří šli po něm, evidentně ještě plni dojmů z utrpení svého kolegy, již byli při útoku opatrní, a ne tak zavilí. Před sprejem se ohánějící obětí, jež obsah spreje rovněž nerozdávala také již tak štědře jako v prvním případě, kapitulovali raději dříve. I tak se jim ale dostalo bolestivé lekce a popálené pokožky vrchovatě a klobouk před všemi smekám hluboce dolů.

Začalo to EQUALIZEREM

Když se dostávalo prvnímu ,,osleplému“ figurantovi první pomoci proudem vody z hydrantu a oklepali jsme se z otřesného zážitku, zeptali jsme se Marcela Šedivého na nějaká fakta a data ohledně složení a používání sprejů Stoper, která uvádíme v samostatných odstavcích.

„Abyste měl představu o agresivnosti látky, tak v nejslabších sprejích se používá 0,2 procenta kapsaicinu, v nejsilnějších řádově 1,42 procenta, přičemž obecně hodnoty nad jedno procento už jsou opravdu veliké. Látka vyvolává silné podráždění sliznic – oslepení, kdy zasažený člověk by neměl dočasně vidět, i když to automaticky nemusí platit. Pálení pokožky, které se zesiluje, samo o sobě ale nikoho nezastaví. Musíte to buď vdechnout nebo dostat do očí – to jsou dvě podmínky, aby obrana sprejem byla úspěšná. Když se vám to nepodaří, úspěšný nebudete, a proto to tady dnes zkoušíme a získáváme další poznatky.“

Marcel Šedivý začal do republiky vozit obranné pepřové spreje značky Equalizer v roce 1994 ze Spojených států. O rok později objevil, že existuje pěnová verze sprejů, objednal je a od té doby prodává pod značkou Stoper ve verzích tekuté střely, aerosolu a pěny (gel nikoliv) rovných 20 let.

Zachytil následný konkurenční boom a na trhu se pevně uchytil. Jeho spreje se – oficiálně vyjádřeno – nazývají Stoper2, K Fog2, Equalizer2. Číslo 2 značí druhou sadu, neboť z legislativních důvodů došlo ke změně dodavatele z amerického na německého.

,,Dodáváme do maloobchodní sítě i koncovým zákazníkům. Od listopadu 2011 tyto spreje prodává naše nově vzniklá společnost s ručením omezeným. Základním sortimentem pro prodejny ,,zbraně střelivo“ jsou obranné spreje, které dovážím či dnes distribuuji pod svými třemi značkami,obecně se spreji zabývám od již zmíněného roku 1994,“ dodává Marcel Šedivý.

Poznatky pro sebeobranu

Vladimíra Zelenky, který se zasažených figurantů ihned ujal, dovedl je k pumpě s vodou, prostě poskytl prvotní ošetření, jsme se zeptali, proč test spreje probíhal až takhle morbidně.

,,Jsou to zdraví kluci a něco vydrží,“ zní odpověď, „a v rámci našeho výzkumu a dalšího vzdělávání v používání takovýchto prostředků to má svůj význam. Kolega to dělá z marketingových důvodů, já na toto téma napsal na Masarykově univerzitě v Brně diplomovou práci (Speciální edukace bezpečnostních složek) a pořádám kurzy sebeobrany (Human Beast) zaměřené na používání těchto prostředků. Chceme tedy jednak vědět jak fungují jednotlivé skupiny obranných sprejů – dnes jsme zkoušeli ty pěnové – jak na ně ten či onen člověk reaguje, jak dlouho na něj působí a drží ho v rauši a taky jak se mění účinek spreje při pohybu bránící se oběti a tak podobně. Tyto poznatky chceme zakomponovat do kurzu, jenž by měl začít od září.“

Byl jsem rád, že už ležím

Oním prvním zpacifikovaným útočníkem, jemuž se dostalo kapsaicinové pěny vrchovatě, byl figurant Josef Přib, toho času studující Policejní akademii. Tři čtvrtě hodiny strávil ve sprše, kde se snažil smýt důkladně pěnu způsobující pálení očí pokožky a vykašlat její zbytky a výpary z plic a z krku, než byl schopen promluvit souvislou větu.

Proč OC spreje

Hlavní výhodou přírodních látek tohoto typu je – samozřejmě za předpokladu zasažení sliznic – spolehlivý a okamžitý účinek. Látka způsobuje dočasné oslepnutí, dušnost, dráždivý kašel a silné pálení pokožky. Na rozdíl od slzotvorných plynů typu CN a CS, které začínají působit až po dvaceti sekundách a jejich účinek je navíc proměnlivý, neboť závisí na individuální odolnosti člověka. Obrana tak může být málo účinná zejména při jejich použití proti osobě psychopatické nebo násilníkovi pod vlivem alkoholu či drog.

Výrobce tvrdí, že OC spreje působí i proti osobám podnapilým a se sníženým prahem bolesti a třetí generace těchto obranných prostředků využívá výtažku z kajenského pepře.

,,Příšerně mě pálí obličej, bez vody se to dá vydržet tak pět minut a musíte pokožku zase chladit. Oči jsem moh1 otevřít tak po čtvrt hodině, ale musíte stále mrkat a mnout si je. Do pusy se mi pěna naštěstí moc nedostala, do nosu ano, ale tu jsem hned vysmrkl. Nejhorší je celý obličej, to pálení je šílené. Pro tyhle testy mě získal přes Armed pan Zelenka a já souhlasil, protože mě to coby budoucího policistu také zajímá. Je to zkušenost k nezaplacení.“

Říkám, že vydržel oproti těm dalším dvěma dost dlouho, a Josef Přib odpoví lakonicky, že bohužel ano. ,,Chtěl jsem vydržet co nejdéle. Když jsem chytil tu první dávku, řekl jsem si, že to ta holka přece nemůže myslet až tak vážně! Jenže myslela, odhodlání ještě přitvrdit odešlo. Byl jsem rád, že jsem by1 na zemi, nebyl schopný se postavit na nohy, že jsem byl doveden k hydrantu a dostal opět první dávku do obličeje, tentokrát však dávku spásné vody.“

STOPER2 – nová vylepšená verze

Nový obranný sprej Stoper2 nabízí intenzivnější proud pěny, jenž je méně citlivý na vítr a zaručuje vysokou pravděpodobnost zasažení útočníkovy tváře. Pěna na ní ulpí a postupně stéká. Do očí, nosu a úst se tak dostane mnohem větší množství účinné pálivé látky. Stoper2 je natolik účinný, že jedním dobře mířeným zásahem do obličeje lze zastavit jakéhokoliv útočníka. Obsahuje paprikový extrakt s vysokým podílem kapsacinoidů zajišťující okamžitý účinek na zasažené sliznice v podobě dočasného oslepení, dušnosti, dráždivého kašle a silného pálení pokožky. Neobsahuje žádnou hořlavou látku, má dosah 1,5 až 3 metry (podle velikosti spreje a povětrnostních podmínek), čímž lze útočníka  relativně udržet od těla. Snadno se nosí, konstrukce rozprašovače umožňuje jednoduché, funkční a bezpečné ovládání.

Text: Jiří Knotek, pro časopis Zbraně a náboje